З моменту початку неспровокованої повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України 24-го лютого 2022 року, Україна та міжнародні партнери запровадили низку санкцій проти рф.

На сьогодні російська федерація є найбільш підсанкційною країною світу і наразі саме санкції є найбільш дієвим інструментом впливу на країну-агресора з боку цивілізованої світової спільноти.

У питаннях формування та реалізації державної політики у санкційній сфері, Міністерство закордонних справ України враховує План дій міжнародної експертної групи Єрмака-Макфола щодо посилення санкцій проти рф, підготовлений групою українських та міжнародних експертів за активної участі представників державних органів України.

Крім цього, було також розроблено Дорожню карту енергетичних санкцій Міжнародної робочої групи Єрмака-Макфола, яка пропонує детальні кроки для введення повного ембарго, а також Дорожню карту індивідуальних санкцій. Більш детально із зазначеними документами можна ознайомитись за посиланням: https://fsi.stanford.edu/working-group-sanctions.

Загальний кумулятивний прогрес у реалізації санкцій, передбачених Планом дій, станом на липень 2022 року становить 55%, при цьому успішно реалізується 23 із 42 запропонованих санкційних заходів.

Важливим елементом роботи Міністерства закордонних справ України на санкційному напрямі є взаємодія зі столицями держав-членів ЄС, США, Великої Британії, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії, Нової Зеландії та низки інших країн-партнерів.

Станом на зараз також започатковано роботу сайту «Війна та санкції» за посиланням https://sanctions.nazk.gov.ua, на якому опубліковані санкційні списки осіб, які причетні до розв’язання, підтримки та сприяння військовій агресії рф та рб проти України. Портал містить детальні профілі осіб та їхні зв’язки, а також візуалізацію санкцій, що вже застосовуються в різних юрисдикціях тощо. Інформація на Порталі постійно оновлюється та доступна також англійською мовою.

Даний Портал також надає можливість кількісно відстежувати прогрес у застосовуванні санкцій країнами ЄС, Великою Британією, США, Канадою, Швейцарією, Австралією, Японією та Новою Зеландією.

Станом на червень 2022 р. Радою ЄС введено шість пакетів економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією Росії проти України. Зокрема, 3 червня 2022 р. за результатами мовчазної процедури Радою ЄС ухвалено рішення про введення шостого пакету економічних та індивідуальних санкцій у зв’язку з військовою агресією Росії проти України, у рамках якого:

— введено заборону на закупівлю, імпорт або перевезення сирої нафти та деяких нафтопродуктів з Росії до ЄС;

 — розширено діючу заборону на надання спеціалізованих послуг фінансових повідомлень (SWIFT) на три російські кредитні установи – Сбербанк, Московський кредитний банк, Російський сільськогосподарський банк, а також Білоруський банк розвитку та реконструкції;

— призупинено мовлення в ЄС ще трьох російських державних телеканалів: «Росія РТР/РТР Планета», «Росія 24» і «Міжнародний телецентр» (TV Centre International). Водночас, відповідно до Хартії основоположних прав, ці заходи не завадять згаданим ЗМІ та їхнім співробітникам здійснювати діяльність в ЄС, крім мовлення, наприклад, дослідження та інтерв’ю;

 — розширено список фізичних та юридичних осіб Росії та Білорусі з обмеження на експорт товарів і технологій подвійного використання, а також перелік товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному 3 розвитку сектору оборони та безпеки росії. Це включатиме 80 хімічних речовин, які можуть бути використані для виробництва хімічної зброї;

 — введено заборону на надання в росії бухгалтерських та консультаційних послуг, а також у сферах зв’язків з громадськістю та хмарних сервісів;

— запроваджено додаткові персональні санкції щодо окремих категорій фізичних та юридичних осіб, серед яких винні у звірствах російських військ у Бучі та Маріуполі, особи, які підтримують війну, провідні бізнесмени і члени сімей олігархів та російських чиновників, а також компанії ВПК і фінансові організації.

Розпочато роботу на сьомим пакетом санкцій проти Росії.

Міністерство закордонних справ України на постійній основі веде роботу з іноземними партнерами з метою посилення санкційного тиску на російську федерацію та республіку білорусь.

Санкції з боку наших партнерів стають реальним важелем впливу та збільшують ізоляцію агресора на міжнародній арені.

Обмежувальні заходи ЄС (санкції) 

ЄС запровадив шість пакетів санкцій у відповідь на безпрецедентний і неспровокований військовий напад Росії проти України.

Заходи покликані:

  • послабити здатність Кремля фінансувати війну
  • накласти чіткі економічні та політичні витрати на російську політичну еліту, відповідальну за вторгнення

Заходи включають:

  • індивідуальні санкції
  • економічні санкції
  • обмеження щодо ЗМІ
  • дипломатичні заходи

ЄС також запрвадив санкції проти Білорусі у відповідь на її причетність до вторгнення в Україну.

З березня 2014 року ЄС поступово вводить обмежувальні заходи щодо Росії у відповідь на:

  • незаконну анексію Криму в 2014 році
  • рішення про визнання незалежними непідконтрольних уряду територій Донецької та Луганськоїобластей у 2022 році
  • неспровоковану та невиправдану військову агресію проти України у 2022 році

ЄС запровадив різні види санкцій:

  • індивідуальні обмежувальні заходи
  • економічні санкції
  • дипломатичні заходи
  • обмеження щодо ЗМІ
  • обмеження економічних відносин з ТОТ АРК
  • обмеження економічних відносин з непідконтрольними уряду районами Донецької та Луганської областей
  • обмеження економічного співробітництва